Zbigniew Świętochowski urodził się 2 maja 1905 r. w Warszawie. Jego ojciec Brunon był inżynierem budownictwa. Zbigniew miał dwóch młodszych braci. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W Polskim Radiu zaczął pracę w 1930 r. Dzięki wysokim walorom spikerskim, już przed wojną zdobył sobie uznanie i popularność wśród słuchaczy. W 1939 r. w oblężonej Warszawie wygłosił jako spiker dyżurny ostatni apel radiowy do całego kraju. W okresie powstania warszawskiego był spikerem powstańczej rozgłośni „Błyskawica”. Oprócz pracy spikerskiej, którą kontynuował po wojnie, występował w roli aktora i reżysera radiowego, był odtwórcą tekstów literackich, muzycznych i politycznych. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, a między innymi „Złotym Mikrofonem” za 40-lecie pracy zawodowej. Zmarł 17 sierpnia 1970 r.
W 1985 r. w Barczewie rozpoczęto budowę nowej szkoły. Patronat medialny nad budową objęło Polskie Radio Łódź, a szczególnie redaktor Zbigniew Korzeniowski, który w wielu audycjach informował o postępach w budowie. W 1989 r. szkoła w Barczewie została częściowo oddana do użytku. Rada Pedagogiczna, rodzice i dyrekcja szkoły wspólnie z red. Zbigniewem Korzeniowskim zaproponowali na patrona kandydaturę Zbigniewa Świętochowskiego. Odpowiedni dokument wydało Kuratorium Oświaty i Wychowania w Sieradzu i 1 września 1989 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia zasłużonego spikera Polskiego Radia.
W 2000 r, a w 75 rocznicę powstania Polskiego Radia,w Szkole Podstawowej w Barczewie odbyła się uroczystość poświęcona patronowi szkoły,która stała się małym świętem wszystkich radiowców.W uroczystości brał udział red. Zbigniew Korzeniowski (zdjęcie z lewej)oraz inni przedstawiciele „Radia Łódź” i „Naszego Radia” z Sieradza.
Był obecny również brat naszego patrona,
pan Jerzy Świętochowski(zdjęcie z prawej),
który podzielił się z naszymi uczniami
wspomnieniami z własnego dzieciństwa i młodości.
Dzień 1 września jest corocznie obchodzony
w naszej szkole jako Dzień Patrona.