Informacje

Barczew 3,
98 - 275 Brzeźnio

(43) 8 203 595
zspbarczew@gmail.com

„Szkolne Wieści" nr 95/2/2008

„Poczet gazetek szkolnych"

Artykuł napisany przez Mirosława Pisarkiewicza – pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu, a zarazem redaktora naczelnego 'Szkolnych Wieści" dotyczył prezentacji gazetek ukazujących się w placówkach oświatowych na terenie dawnego województwa sieradzkiego. Znajduje się w nim pierwsza strona 1. numeru „Długiej Przerwy" z roku szkolnego 2007/2008 oraz informacje o czasie i częstotliwości wydawania, zespole redakcyjnym i opiekunach pisemka.

 

Tygodnik "Siedem Dni" nr 48

26.11-2.12 2008

"Zatrzymane w kadrze"

Zdjęcie uczennic z zespołu redakcyjnego "Długa Przerwa", które były na warsztatach w redakcji "Siedmiu Dni", zrobione przez Tomasza Oszczędę. Podpis pod zdjęciem informuje o młodych adeptach dziennikarstwa, którzy tworzą gazetkę "Długa Przerwa" w SP Barczew

 

Untitled document

SZKOŁA W MEDIACH

"Nad Wartą" kwiecień 2018r.

Artykuł o konkursie recytatorskim, w ktorym uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły.

Artykuł w gazecie

„Rzeczpospolita” 10 lipca 1984 r. nr 163

Marzenia o szkole. Z pomocą sieradzkiej oświacie”

Pani Ewa Kluczkowska pisała  o planowanej budowie nowej szkoły

w Barczewie. W tym okresie mieszkańcy wsi pragnący przyspieszyć budowę szkoły

przygotowali i wypalili cegłę stanowiącą 20 % potrzebnych materiałów budowlanych.

Otwarto również konto funduszu na rzecz budowy szkoły. „Jesienią ma przyjechać do wsi specjalna komisja, która oceni, czy chłopi mogą 20 % wartości szkoły we własnym zakresie,

 w złotówkach i robociźnie zadeklarować. Jeżeli tak, to będą mogli liczyć na pomoc państwa. Ale jeżeli zabraknie nieco środków (…), chłopi by tego nie przeżyli. Tyle pracy w to włożyli, może się uda(…). Może ktoś jeszcze pomoże”

 

„Nad Wartą”

 „Tu rośnie dom”  1986 r. 

Pan Zbigniew Korzeniowski zamieszcza artykuł poświęcony rozpoczętej budowie szkoły

w Barczewie, w którym zawarte są wypowiedzi ówczesnej dyrektor szkoły pani W. Kapicy

i członków Komitetu Budowy dotyczące sukcesów i porażek związanych z pracami budowlanymi , zdobywaniem funduszy i materiałów. „W Sieradzu pojawił się dziennikarz

z Polskiego Radia. Interesowały go sprawy oświatowe (…). Wskazano mu Barczew, gdyż tam dzieje się ponoć coś interesującego. Zjawił się więc w Barczewie i od razu poczuł, że to jest to (…). Zamiast składek, kwest, cegiełek (…), zobaczył, jak ludzie wypalają cegłę!” Redaktor     Z. Korzeniowski rozmawia na koniec z Jerzym Rycielskim – członkiem Społecznego Komitetu Budowy Szkoły, który mówi: ”Ta wieś po wojnie powstała z niczego. Tu były poligony. Może nie jest tak bogata jak Brzeźnio, ale ci ludzie doszli do wszystkiego własnymi rękami. Gdyby udała się ta szkoła, byłoby to piękne zwieńczenie ich długoletniego trudu”.

Pan Korzeniowski budowie szkoły poświęcił tez wiele audycji radiowych nadawanych na falach Polskiego Radia Programu III   rozgłośni łódzkiej.

 

Nad Wartą”    1989 r.

Dziennikarz patronem szkoły”

Artykuł zawiera relację z uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Barczewie. Został nim Zbigniew Świętochowski spiker Polskiego Radia, bo radio  bardzo pomagało

w zmaganiach z budową szkoły. Do użytku zostaje oddane jedno skrzydło szkoły i dzieci już mogą się uczyć w lepszych warunkach. „ Początek roku szkolnego w Barczewie był niezwykły. Dzieci ustawione przed barakiem starej szkoły, tuż obok plac budowy nowej szkoły, której wygląd sygnalizuje, że niedługo, może za rok, przyjmie w swoje progi szkolną młodzież. Po terenie krząta się ekipa Polskiego Radia (…). Powód? Szkoła ma otrzymać imię Zbigniewa Świętochowskiego (…). Patronem szkoły w Barczewie ogłoszono go również w dość niecodziennych okolicznościach. Oto bowiem łódzcy radiowcy w ramach czynu pomocy szkole objęli opieką budowę barczewskiej szkoły (…). Zaangażował się w to szczególnie red. Zbigniew Korzeniowski” – pisze (wch).

 

„Głos Poranny; Dziennik Obywatelski”  1992 r.

Szkoła”

W artykule przypomniano krótką historię szkoły, a następnie zilustrowano stan obecny.

W 1992 roku zagospodarowano wszystkie izby lekcyjne oraz pracownię fizyczną                     i techniczną. Sala gimnastyczna i zaplecze w tym okresie są jeszcze w stanie surowym. Autor artykułu podpisany AKA donosi również, że w listopadzie rozebrano stary barak, w którym od 1945 roku odbywały się lekcje. W tekście podkreślono  wkład w budowę szkoły Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia.

 

„Wiadomości Dnia”

Informacje z redakcji”  1999 r.

Jest to relacja z wycieczki klasy III naszej szkoły, w ramach której uczniowie poznawali różne instytucje użyteczności publicznej. Grupa uczniów odwiedziła też redakcję „Wiadomości Dnia”, gdzie przeprowadziła wywiad z dziennikarzami. „Okrzyki zdziwienia pomieszanego z uznaniem wywoływały prezentacje aparatu cyfrowego, odczytywania zdjęć    na monitorze komputera…” – pisze B. Łuczak - Skarżyńska.

 

Nad Wartą, listopad 2000 r.

Ukazała się notatka wraz ze zdjęciem dyrektor szkoły p. L. Pawlak, która odbiera nagrodę       z rąk starosty P. Kościelnego. Redaktor gazety, Paweł Gołąb, informuje: „Wczoraj podsumowana została tegoroczna edycja Konfrontacji Kulturalnych Gmin Powiatu Sieradzkiego. W konkursie form kultywujących pamięć patrona szkoły zwyciężyła SP im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie, gm. Brzeźnio”.

 

„Wiadomości Dnia”  2000 r.

Charytatywnie dla szkoły

Krótka informacja dotycząca balu charytatywnego, który  zorganizowała Rada Rodziców na rzecz szkoły. Zabawie towarzyszyła aukcja prac dzieci oraz wydanie specjalne gazetki szkolnej. „Ze sprzedaży gazetki i kotylionów zebrano 600 złotych. Pieniądze zasilą konto szkoły” – pisze (bł).

 

„Nad Wartą” nr 3 2003 r.

Z klasą dla szkoły”

Uczennica naszej szkoły Paulina Krupińska napisała do tygodnika „Nad Wartą” artykuł          o ogólnopolskiej akcji, do której przystąpiła szkoła w Barczewie – „Szkoła z klasą”.  Informuje on o  pracy Klubu Młodego Wolontariusza, debacie na temat wejścia Polski do Unii Europejskiej, a także o gazetce szkolnej: „Nauczyciele i uczniowie realizują ciekawe zadania. Jednym z nich jest wydanie gazetki szkolnej „Długa Przerwa”. Taką dowcipną,   a jednocześnie trafną nazwę zaproponował Jakub Tobiasz.”

 

„Gazeta Wyborcza”, październik 2003 r.

Lista szkół, które zdobyły tytuł Szkoły z \Klasą”

Gazeta ogłosiła listę szkół, które zdobyły tytuł „Szkoły z klasą”. Znajduje się na niej nazwa naszej szkoły.

 

„Nad Wartą”, 13 października 2006 r.

„Osiemdziesiąt lat szkoły”

W jednym z artykułów ukazała się krótka  informacja o obchodach 80-lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Z. Świętochowskiego w Barczewie, które miały się odbyć następnego dnia.

 

 „Nad Wartą”  nr 13 2006 r.

To były urodziny!”

Treść artykułu zawiera relację z obchodów 80–lecia Szkoły Podstawowej w Barczewie zorganizowanych 14.10.2006 r. Autorką artykułu jest dziennikarka i absolwentka naszej szkoły Ewelina Lesiak, która pisze o jubileuszu tak: „Tylko dzięki pamięci ludzi starszych można było odtworzyć dzieje szkoły z okresu międzywojennego.” I dalej: „Oprócz wystawy fotografii i pamiątek goście obejrzeli inscenizację pt. „Dzieje nauki”, pokaz tańców współczesnych, a także poloneza.”

 

„Szkolne Wieści” nr 87 2006 r.

„Urodziny 80-lecia Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie”

Artykuł zawiera sprawozdanie z przygotowań i przebiegu uroczystości 80–lecia szkoły, która realizowana była metodą projektu lokalnego, historię szkoły i pamiątkowe zdjęcia. Autorki artykułu – pani A. Drajling i pani M. Gibka – piszą: „Cieszy nas, organizatorów, wielu wzruszonych nauczycieli, absolwentów i pracowników oświaty. Zainteresowaliśmy tym, co     w szkole inne, ciekawe, warte pokazania. Historia naszej szkoły to przecież „tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze w połowie otwarta.”

 

TVP 3

Telewizja Polska program 3 w kwietniu 2007 r. przeprowadziła wywiad z nauczycielami naszej szkoły na temat odbywających się w szkole zajęć pozalekcyjnych. Udzielająca wywiadu p. A. Drajling stwierdziła, że na dodatkowe zajęcia przydałyby   się pieniądze, które można by było przeznaczyć na wycieczki, kolorową kserokopiarkę czy przyrządy sportowe. Wspomniała także, że wielu nauczycieli prowadzi zajęcia pozalekcyjne społecznie, w ramach wolontariatu.

 

„Szkolne Wieści” nr 92/5/2007

„I Festiwal Gazetek Szkolnych”

WODN w Sieradzu zorganizował Festiwal Gazetek Szkolnych. Odbył się on 26 września. Autor artykułu – M. Pisarkiewicz – pisze: „Celem imprezy było przedstawienie dorobku poszczególnych tytułów i integracja środowisk redakcyjnych prasy szkolnej z obszaru działania sieradzkiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi.”Zgłosiły się 24 redakcje         w tym 2 z przedszkoli, 4 z podstawówek, 18 to szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. „Dwa równorzędne trzecie miejsca przyznano gazetkom:

- „Długa Przerwa” z SP w Barczewie

- „Żaczek” z SP w Uniejowie

Nagrody wręczała dyr. Jadwiga Wysocka”

Nagrodą był słownik języka polskiego i dyplom.

 

„Nad Wartą” nr 39 2007 r.

„Piszą, bo lubią”

„I Festiwal Gazetek Szkolnych w Sieradzu był strzałem w dziesiątkę. Nastąpi powtórka” – pisze Barbara Bilska-Smuś. „Mirosław Pisarkiewicz, gdy wpadł na pomysł zorganizowania Festiwalu, przeczuwał spore zainteresowanie (…). Rywalizowały 24 szkolne zespoły dziennikarskie.” Przyznano dwa równorzędne drugie miejsca. „Również trzecie miejsce miało dwóch laureatów. Zdaniem jury o profesjonalne winiety postarali się redagujący „Długą Przerwę” – gazetkę ze Szkoły Podstawowej w Barczewie i „Żaczka”, wychodzącego w Szkole Podstawowej w Uniejowie.”

 

Rozgłośnia Regionalna „Nasze Radio” – 6 grudnia 2007r

„Wywiad z uczniami SP w Barczewie”

Wywiad z Weroniką Katarzyniak i Justyną Michalską – początkującymi dziennikarkami „Długiej Przerwy” – oraz Emilką Sommerfeld przeprowadziła red. naczelna Rozgłośni          p. Żaneta Marzuchowska. Pytała o powód wycieczki do radia (mikołajki) oraz o szkołę. Uczennice  i opiekunka udzielały informacji o projekcie unijnym, do którego przystąpiła nasza gmina Brzeźnio – „Przez rozrywkę do wiedzy”. Dzięki temu projektowi zajęcia pozalekcyjne w SP w Barczewie wzbogaciły się o cyfrowe aparaty fotograficzne, dyktafon, książki i albumy. Wybrani uczniowie pojechali na wycieczkę „Szlakiem Orlich Gniazd”,         w ramach zajęć sportowych organizowane są wyjazdy na basen do Wielunia” – mówiły udzielające wywiadu.

 

„Szkolne Wieści” nr 95/2/2008

„Poczet gazetek szkolnych”

Artykuł napisany przez Mirosława Pisarkiewicza – pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu, a zarazem redaktora naczelnego ‘Szkolnych Wieści” dotyczył prezentacji gazetek ukazujących się w placówkach oświatowych na terenie dawnego województwa sieradzkiego. Znajduje się w nim pierwsza strona 1. numeru „Długiej Przerwy” z roku szkolnego 2007/2008 oraz informacje o czasie i częstotliwości wydawania, zespole redakcyjnym i opiekunach pisemka.

 

"Dziennik Łódzki", kwiecień 2013 r.

"Chochlikowe potyczki"

Artykuł Pawła Gołębia dotyczy konkursu ortograficznego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Sieradzu, w którym wzięły udział trzy uczennice klasy VI naszej szkoły: Zofia Drajling, Marta Piotrowska, Izabela Zbik. Na zdjęciu w gazecie jest Marta Piotrowska.

 

"Nasze Radio", marzec 2014 r.

12 i 13 marca 2014 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili rozgłośnię "Nasze Radio". Tam mieli możliwość zapoznania się z pracą tej lokalnej rozgłośni oraz  przedstawienia Szkoły Podstawowej w Barczewie i przesłania pozdrowień.

 

"Na sieradzkich szlakach", październik, nr 3/2014 r.

 Jesienią 2014 r. ukazał się 3. numer kwartalnika, w którym została zaprezentowana gmina Brzeźnio.

W czasopiśmie znalazł się artykuł p. Agaty Drajling o redagowanej w szkole od 15 lat gazetce szkolnej "Długa Przerwa" zatytułowany "Gazetka szkolna z Barczewa".   W innym artykule pt. "Placówki oświatowe w gminie Brzeźnio", zredagowanym przez dyrektorów poszczególnych szkół  można przeczytać o sukcesach uczniów naszej szkoły oraz o jej funkcjonowaniu.

 

"Nasze Radio", maj 2015 r.

W maju, po zakończeniu Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pt. "Mistrz pięknego czytania i recytacji", który odbył się w naszej szkole po raz 9., w rozgłośni Naszego Radia można było usłyszeć wywiady z laureatami konkursu, jak równiez z organizatorką p. M. Gibką oraz dyrektorem szkoły p. M. Stachurą. Dzięki tym wywiadom słuchacze dowiedzieli się, jak przebiegał konkurs, w jakich nastrojach byli uczestnicy oraz jaka jest historia tego konkursu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

ODDZIAŁÓW SZKOLNYCH

3

ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE

142

UCZNIÓW

70

PRZEDSZKOLAKÓW